O nás

Kdo jsme a proč to děláme?

Jmenuji se Tomáš Nídr. Se svou ženou Claudií a dcerou Sofinkou žiji v peruánské Limě. Kvůli korona krizi jsme strávili několik měsíců zavření doma, a tak jsme se rozhodli, že tento čas využijeme kreativně. Jsem novinář a rád vymýšlím pro dceru pohádky. Claudia je architektka, která velmi ráda maluje a ilustruje. A Sofinka ráda peče dortíky a poslouchá povídky o cukrářce Sofince. A tak vznikl nápad na vydání pohádkové knihy z cukrárny U Sofinky, ve které se děti mohou začíst do dortového, koblihového, pudinkového a mnoha jiných sladkých příběhů. Díky karanténě pak mohla kniha koncem roku 2020 reálně vzniknout. Velice nás to bavilo, a tak jsme o dva roky později dali dohromady pokračování. A v plánu je třetí díl.

Jak to začalo?

Vše odstartoval v říjnu 2019 Koblížek. Naše dcera Sofie (ročník 2015) je náruživá posluchačka pohádek a já si – jako každý vypravěč, který dokola musí opakovat to samé – dávám do zápletek nové prvky, aby mě to samotného nenudilo. Tentokrát – bylo to při ranním oblékání – jsem předělal českou klasiku o Koblížkovi tak, že se z okna neodkutálel dědečkovi a babičce, ale Sofince. Nic obzvláště nápaditého, ale dcera byla nadšená. Jenže nechtěla, aby smažený uprchlík i v této verzi skončil v liščině žaludku. A tak jsem ho zachránil.

Od té doby Sofinka vyžadovala nové a nové příběhy, kde by vystupovala cukrářská rodina Lívancových, dortová kočka Cukrína a mluvící Koblížek. Některé parafrázují známé pohádky, jiné jsou zcela autorské. Stal se z toho rodinný podnik: já vymýšlím a píšu, žena ilustruje a dcera dodává inspiraci. Kapitoly nám utěšeně přibývají…

Profily autorů projektu

Tomáš Nídr (Facebook) se narodil roku 1981 ve Slaném. Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od roku 2001 pracoval v zahraniční rubrice Mladé fronty Dnes jako editor a redaktor. Tři roky byl zástupcem vedoucího oddělení. V září 2009 přešel na volnou nohu a publikuje v řadě českých médií analýzy a reportáže ze svých cest především po Latinské Americe a Africe. 

Claudia Llauca Chávez se narodila roku 1981 v peruánské Limě. Vystudovala architekturu na Universidad Feminina del Sagrado Corazón a v oboru pracovala do roku 2015. Poté se vydala na volnou nohu s fotografickými a ilustrátorskými projekty.

Sofía Nídrová se narodila roku 2015 v peruánské Limě. Absolvovala školku ve čtvrti Mangomarca a nyní chodí do druhé třídy. Vyžaduje od táty stále nové příběhy z cukrárny. Je jejich první posluchačkou i kritičkou. Spolu s mámou vymýšlí vizuální podobu pohádkových hrdinů.

Novinářský inkubátor se narodil v roce 2020 v Praze jako nová česká nezávislá platforma pro kultivaci a zviditelnění mediální tvorby začínajících novinářů. Poskytuje unikátní kariérní zkušenost s podporou profesionálních žurnalistů a mediálních expertů. Inkubační program umožňuje talentovaným zájemcům pracovat ve skutečné redakci na skutečných příbězích. V plánu je i vydavatelská činnost, kterou se na “kouzelné cukrárně” učíme.

Jana Počuchová pomáhá s grafickým designem a přípravou tisku. Vystudovala na New York University v Abú Dhabí obory interaktivní média a psychologie.